Laptop dla programisty

Laptop dla programisty

Laptop dla programisty

Dobór odpowiedniego komputera do pracy jest niezwykle ważny. Powinien on być dopasowany do konkretnego zawodu. Poszczególne stanowiska różnią się rodzajami zadań, jakie się z nimi wiążą. Jedynie urządzenia wyposażone w komponenty o właściwych parametrach technicznych pozwolą na sprawne wykonywanie obowiązków. W naszej ofercie znajdziesz katalog zawierający sprzęty, które sprawdzą się w wielu profesjach. Jaki laptop wybrać dla programisty? Czym powinien się wyróżniać? Na jakie aspekty zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji? Sprawdź!

Specyfika zawodu

Osoby zajmujące się tworzeniem kodów informatycznych mają łatwiejszą sytuację niż np. graficy. Ci drudzy nie mogą bowiem iść na kompromisy i potrzebują naprawdę wydajnych komputerów, które mają zamontowaną szybką i umożliwiającą uzyskanie wysokiej detaliczności obrazu kartę graficzną. Nie musisz jej instalować do laptopa dla programistów.
Nie jest to jednak jednoznaczne z tym, że przedstawiciele tego zawodu mogą sobie pozwolić na najsłabszy zestaw dostępny na rynku. Sprawne projektowanie aplikacji również wymaga pewnej jakości.

W pierwszej kolejności warto zastanowić się nad tym, czy rzeczywiście warto inwestować w produkty mobilne, czy może lepiej jest postawić na tradycyjną maszynę stacjonarną. Wszystko zależy od konkretnego przypadku i tego, w jaki sposób zatrudniony wykonuje swoje obowiązki służbowe. W firmach, które oferują swojej kadrze stałą przestrzeń biurową, a programista nie musi się przemieszczać w ramach wywiązywania się z zadań zawodowych, najczęściej lepiej sprawdzają się jednostki stacjonarne. Nie jest tajemnicą, że takie modele sprzedawane w podobnych cenach co ich przenośne odpowiedniki zazwyczaj są dużo lepsze od nich.

Zawód ten jednak często wiąże się z zatrudnieniem w ramach tzw. freelance. Co więcej, w dużej części przedsiębiorstw jest to praca wymagająca przeprowadzania niektórych zadań na miejscu u klienta, a tym samym przemieszczania się między kontrahentami. W takich sytuacjach nie ma szans sprawnie działać bez laptopa. Najczęściej zatem sprzęt mobilny to podstawowe narzędzie, jakim powinna dysponować każda osoba obcująca na co dzień ze środowiskiem Python, Java itp.

Jakie aspekty rozważyć?

Musisz wiedzieć, że producenci raczej nie projektują konkretnego urządzenia przeznaczonego dla Twojej grupy zawodowej. Kiedy grafik zada sprzedawcy pytanie o dobry komputer dla niego, zapewne uzyska szybką informację i wskazanie kilku modeli skonstruowanych z myślą o jego pracy. Znacznie ułatwia to proces zakupu. Ty masz o wiele trudniej, bo nie ma maszyn dedykowanych dla zawodu, który wykonujesz.

Jednak doświadczony specjalista, będzie umiał Ci doradzić. W naszej firmie doskonale wiemy, które modele sprawdzą się w przypadku konkretnych wymagań. Są bowiem czynniki, które zadecydują o tym, czy laptop będzie odpowiedni dla programisty. Ważne są zarówno parametry techniczne przekładające się na szybkość, sprawność i bezawaryjność działania sprzętu, jak i zalety fizyczne, które docenisz, jeśli pracujesz w sposób mobilny lub zdalny z domu i lubisz wykonywać obowiązki w różnych pomieszczeniach.

Spośród tych drugich aspektów koniecznie zwróć uwagę na obudowę urządzenia i wagę. Bardziej kłopotliwą kwestią jest decyzja dotycząca konkretnych podzespołów komputera. W tym przypadku skoncentruj się na baterii, komponentach wpływających na wydajność i dostępności złączy.

Laptop dla programisty a zalety fizyczne

Większości osób wydaje się, że zewnętrzna część maszyny nie ma dużego znaczenia i stanowi ewentualnie kwestię estetyczną, a ta nie wpływa na możliwości wykonywania pracy. Oczywiście jest to błędne założenie. Dobór odpowiedniej obudowy czy klawiatury przekłada się zarówno na wytrzymałość sprzętu, a zatem jego żywotność, jak i wygodę korzystania z niego. Nie bagatelizuj tych aspektów. Są one ważne dla Ciebie, gdy przemieszczasz się z laptopem lub użytkujesz go w domu.

Obudowa

Ten element zestawu często bywa lekceważony, choć w rzeczywistości jest bardzo ważny nie tylko w kontekście laptopa dla programisty. Wiele przedsiębiorstw szuka możliwości obniżenia ceny swoich wyrobów, by zwiększyć szanse na znalezienie klientów. Obudowa to najprostsza z części, na której można zoptymalizować koszty produkcji, a tym samym zaproponować później konsumentowi atrakcyjniejszą cenę. W efekcie stosowane są najtańsze, a co za tym idzie, również i najsłabsze materiały, prowizoryczne połączenia i najprostsze rozwiązania konstrukcyjne. Oczywiście odbija się to na jakości. Brak odpowiedniej wytrzymałości staje się najczęściej przyczyną szybkiego powstawania pęknięć itp., nierzadko tak silnych, że uniemożliwiają one dalsze użytkowanie. Toporna obudowa laptopów znacznie zwiększa ich wagę, co wyklucza wygodne przemieszczanie się ze sprzętem.

Warto zatem wybierać urządzenia wykonane z materiału odpornego na uszkodzenia mechaniczne oraz lekkiego. Dzięki temu zyskasz zarówno komfort, jak i wieloletnią funkcjonalność bez konieczności przeprowadzania kosztownych wymian niektórych komponentów. Bardzo dobrze sprawdza się konstrukcja magnezowa, którą stosujemy w niektórych naszych maszynach. Wyposażyliśmy w nią m.in. model L14 Ultra.

Imponująca wytrzymałość i bardzo niska waga to największe jego zalety. Nie stanowi on więc nadmiernego obciążenia. Z takim laptopem będziesz mógł swobodnie się przemieszczać. Co więcej, warto podkreślić jego estetyczny wygląd. Jeżeli komputera używasz tylko w domu, to nie ma to większego znaczenia, ale jeśli prowadzisz biuro, w którym przyjmujesz klientów, możesz dużo zyskać. Profesjonalnie i dobrze prezentujący się sprzęt ustawiony na biurku pomoże Ci zbudować pozytywny wizerunek Twojej firmy.

Jeżeli preferujesz tradycyjne rozwiązania, możesz postawić na obudowę plastikową, ważne jednak, żebyś wybrał model solidnie skonstruowany. Takie komputery również u nas znajdziesz. Unikaj prowizorycznych form. Pamiętaj, że przenośny sprzęt jest narażony na uszkodzenia mechaniczne. Jego wnętrze musi być zatem dobrze zabezpieczone.

Klawiatura

Wybór odpowiedniej obudowy niemal zawsze jest istotny, bez względu na przeznaczenie urządzenia. Inaczej sytuacja wygląda z klawiaturą. Ta jest wyjątkowo ważna, kiedy chodzi o laptop dla programisty. Dlaczego? To proste. Zawód ten wiąże się głównie z pisaniem. Powinieneś mieć zatem narzędzie z panelem, który nie zużyje się zbyt szybko. Klawiatura musi być solidna, klawisze nie mogą się blokować, ani pękać po kilku użyciach, co często zdarza się przy korzystaniu z budżetowych propozycji, jakie można znaleźć w marketach.

Zwróć uwagę nie tylko na wytrzymałość przycisków, ale także ich wielkość oraz uwypuklenie. Muszą one być bowiem dla Ciebie wygodne. Jedynie dobrze dopasowany panel pozwoli Ci na szybkie i bezbłędne pisanie, czyli podstawowe działanie, od którego zależy tempo i komfort wykonywania obowiązków zawodowych.

Techniczne parametry laptopów dla programistów

Jeszcze ważniejszy jest dobór zestawu z komponentami spełniającymi pewne wymagania decydujące o wydajności sprzętu. Jeżeli chcesz działać sprawnie, to musisz postawić na komputer bez trudu obsługujący kilka aplikacji jednocześnie.

Procesor i pamięć RAM

W przeciwieństwie np. do grafika lub projektanta gier video nie potrzebujesz najsilniejszej na rynku karty graficznej. Masz to szczęście, że ten komponent nie musi być z najwyższej półki. W końcu nie pracujesz z detalami obrazu, nie potrzebujesz delektować się ostrością tekstur. Ciesz się, bo dużo oszczędzisz. W Twoim przypadku najważniejszy jest procesor oraz pamięć operacyjna. To te układy odpowiadają za szybką i stabilną pracę laptopa, za wykonywanie błyskawicznych obliczeń i możliwość korzystania z kilku programów jednocześnie oraz swobodne przełączanie się między nimi.

W tym wypadku też nie musisz stawiać na najwydajniejsze podzespoły, nie jesteś graczem i nie będziesz włączał najnowszych i bardzo wymagających gier (zakładamy, że kupujesz urządzenie tylko do pracy). W zupełności wystarczy procesor niskonapięciowy, o czterech rdzeniach i taktowaniu 2,2 MHz. Im jest ono wyższe, tym szybsza praca komputera, jednak taka wartość w przypadku laptopa dla programisty w pełni sprosta zapotrzebowaniu. Możesz szukać maszyny z procesorem nowej generacji np. z grupy Intel (i3 lub i5) lub AMD Ryzen 5 lub 7.

Istotniejsza jest pamięć RAM. To ona w największym stopniu odpowiada za sprawne emulowanie środowisk czy kompilację. Tu też nie musisz mieć wyjątkowo pojemnych kości, jednak absolutne minimum to 8 GB. Jeśli chcesz zyskać gwarancję swobodnej pracy i stabilnego radzenia sobie ze skomplikowanymi procesami, postaw na 16 GB w technologi DDR4, a będziesz miał duży zapas i Twoja maszyna z pewnością nie będzie się zacinała.

Bateria

Od sprawności akumulatora będą zależały Twoje możliwości nieprzerwanej pracy poza źródłem zasilania. Jest to zatem dla Ciebie ważne, jeśli wypełniasz zadania w tzw. terenie. W naszej ofercie znajdziesz laptopy wyposażone w litowo-jonowe zasobniki mocy, które pozwalają na wydajne korzystanie ze sprzętu przez 325 minut, czyli prawie sześć godzin. W praktyce oznacza to dostęp do narzędzia bez konieczności jego ładowania przez 3/4 czasu, który poświęcasz firmie (zakładając, że pracujesz po 8 godzin dziennie).

Złącza

Jako programista często pokazujesz swoje projekty. Twój komputer musi mieć zatem wejścia pozwalające na podpięcie monitorów i projektorów. Nie może zabraknąć złączy do sprzętu peryferyjnego. Zwróć uwagę na dostępność portów:

  • HDMI;
  • VGA/D-Sub;
  • USB 3.0;
  • audio.

 

Dysk

Na szczęście laptop dla programisty nie musi mieć bardzo pojemnego dysku twardego. Nie trzeba zatem szukać najdroższych modelów umożliwiających przechowywanie niezliczonej ilości danych. Ważny jest rodzaj. Radzimy wybierać komponenty SSD, które pozwalają na szybsze działanie systemu operacyjnego i są ciche.

Podsumowanie

Każdy pracownik powinien dysponować narzędziami, których funkcjonalność dopasowana jest do specyfiki zadań, jakich się podejmuje. Laptopy dla programistów nie muszą być najwydajniejsze. Ważne, żeby miały wygodną klawiaturę, solidną obudowę, wytrzymałą baterię, sprawny procesor oraz wystarczającą ilość RAM, by móc obsłużyć kilka procesów naraz. Zapraszamy do naszego sklepu, gdzie znajdziesz idealny sprzęt dla siebie.


Ocena: 4.24 (84.8%)
Na podstawie: 26 ocen
No Comments

Post A Comment