laptop dla grafika

Laptop dla grafika

Laptop dla grafika

Praca z projektami graficznymi bardzo obciąża komputer. Dlatego osoba zajmująca się tego typu zadaniami musi dysponować naprawdę wydajną maszyną. Laptopy dla grafików nie znoszą kompromisów. Absolutnie nie możesz stawiać na budżetowe modele. W naszej ofercie znajdziesz urządzenia, które sprostają Twoim oczekiwaniom. Zastanawiasz się, czy przenośny sprzęt nadaje się do takich wyzwań zawodowych? Na co zwracać uwagę podczas jego wyboru? Zachęcamy do lektury tego artykułu, zanim zajmiesz się poszukiwaniami swojego narzędzia pracy!

Czy laptop dla grafika to dobre rozwiązanie?

Wiele osób wciąż myśli, że przenośne komputery nie nadają się do obsługiwania wyjątkowo wymagających procesów. Dawniej rzeczywiście tak było. Stacjonarne maszyny były wydajniejsze i praktycznie tylko takie stosowano w profesjonalnych firmach. Obecnie sytuacja wygląda zgoła inaczej. Urządzenia mobilne nie odznaczają się już dużo słabszymi komponentami. Potrafią one być tak samo sprawne, a nierzadko nawet i lepsze niż ich odpowiedniki przeznaczone do użytkowania stacjonarnego.

Jest to bardzo korzystna informacja, zwłaszcza dla grafików. Ich zawód często wykonywany jest na zasadach freelancingu lub w sposób zdalny, z domu, nawet w przypadku zatrudnienia na etat. Takie warunki realizowania obowiązków często wiążą się z potrzebą zmiany otoczenia, by dostarczać sobie nowych bodźców i nie dopuścić do spadku motywacji. Laptop dla grafika jest zatem idealnym wyborem.

Czy tylko freelancerzy powinni korzystać z takich narzędzi? Zdecydowanie nie. Fakt, że przenośne komputery są coraz wydajniejsze i nie ustępują już parametrami technicznymi modelom stacjonarnym, sprawia, że coraz więcej przedsiębiorstw inwestuje w mobilne maszyny do swoich biur. Takie posunięcie ma wiele zalet. Każdy pracownik zyskuje wtedy możliwość zabrania urządzenia do domu i nadrobienia zaległości w dowolnym czasie. Często jest to jedyna szansa na dotrzymanie deadline’u.

Stawiaj tylko na solidne produkty

Wspomnieliśmy już, że laptopy dla grafików muszą być wyposażone w bardzo wydajne podzespoły. Oczywiste jest, że odbija się to na ich cenie. Taka inwestycja powinna zatem być opłacalna na lata. Złotą zasadą jest zakup profesjonalnie wykonanego sprzętu. Chodzi o to, by nie uszkodził się on szybko i nie wymagał albo wymiany podzespołów, albo nabycia nowego komputera.

Dlatego wybieraj modele z solidną obudową, która zapewnia imponującą wytrzymałość i w wysokim stopniu chroni komponenty zamontowane w środku. W naszym katalogu dostępne są konstrukcje magnezowe słynące z wieloletniej żywotności. Nie tylko są one odporne na uszkodzenia mechaniczne, ale także niezwykle lekkie, co sprawia, że przemieszczanie się z nimi jest wygodne. W ofercie znajdują się również warianty plastikowe, ale zrobione z precyzją, co przekłada się na wysoką wytrzymałość. Korzystając z takich laptopów, można bez obaw pracować w dowolnym miejscu i przyjętej pozycji.

Ekran – najważniejszy komponent

Praca z projektami graficznymi wymaga bardzo szczegółowego wglądu w tworzone obrazy. Każdy, nawet najmniejszy szczegół musi być dobrze widoczny, by móc ocenić jakość tekstur itp. Dlatego matryca odgrywa ważną rolę. Nawet bowiem najlepsza karta graficzna i najszybsze procesory pozwalające na tworzenie profesjonalnych modelów na nic się zdadzą, jeśli nie będzie można ocenić powstałego efektu z powodu słabego wyświetlacza.

W pierwszej kolejności zwróć zatem uwagę właśnie na matrycę, która musi dać Ci pewność, że to, co obserwujesz na swoim urządzeniu, będzie prezentowało się tak samo u klienta i przede wszystkim na wydruku. Ta część komputera powinna gwarantować właściwą rozdzielczość i odwzorowanie barw. Ekran musi pokrywać 100% palety sRGB oraz 100% standardu Adobe RGB. To absolutne minimum, jakie powinien spełniać laptop dla grafika. Bardziej wymagające osoby, które tworzą wyjątkowo skomplikowane projekty, mogą rozglądać się za matrycami z technologią umożliwiającą pracę z odwzorowaniem DCI-P3.

Znaczenie ma też wymiar. W przypadku wykonywania dużych prac potrzebna jest większa powierzchnia, która zapewnia lepsze chłodzenie niezbędne przy wykorzystywaniu potężnych mocy obliczeniowych. Jeśli zatem nie przewidujesz korzystania z monitorów zewnętrznych, nie sięgaj po modele o przekątnej mniejszej niż 17 cali.

Rozdzielczość też jest istotna. Full HD to najmniejsza, jakiej powinieneś szukać. Dobrze jest wybrać urządzenie umożliwiające pracę w trybie 4K. Dysponując takim narzędziem, będziesz mógł podjąć się ambitniejszych wyzwań. To technologia przeznaczona dla specjalistów zajmujących się wyjątkowo wymagającymi procesami jak np. tworzeniem grafiki gier komputerowych. Jeśli tego typu obowiązki nie dotyczą Cię, tryb Full HD w pełni wystarczy.

Kolejnymi istotnymi parametrami jest kontrast oraz podświetlenie. Ten pierwszy powinien mięć wartość 300:1. Z kolei minimalny stopień iluminacji to mniej więcej 250 cd/m2, poziom 350 cd/m2 gwarantuje wyjątkowo komfortowe warunki pracy.

Pamiętaj więc, żeby sprawdzić:

  • obsługiwane odwzorowania barw;
  • rozmiar przekątnej ekranu;
  • rozdzielczość;
  • kontrast;
  • podświetlanie matrycy.

 

Karta graficzna

Jeśli poprosisz specjalistę o wybór laptopa dla grafika, to doskonale będzie on wiedział, jakiego modelu szukać pod kątem zainstalowanej w nim karty graficznej. Na rynku dostępne są bowiem podzespoły dedykowane specjalnie dla tej grupy zawodowej. Dzięki temu łatwiej jest dopasować odpowiedni zestaw dla siebie. Jeden z największych producentów na świecie wypuścił serię dla grafików, która sygnowana jest jako NVIDIA Quadro. Konkurencyjna firma AMD oferuje z kolei Radeon Pro.

Zarówno u jednego, jak i drugiego dostawcy znajdziesz rozmaite modele. Różnicują się one wieloma parametrami, ale najważniejszym jest pamięć. Do obsługi podstawowych programów wystarczy karta 8 GB. Jeśli komputer ma być przeznaczony dla profesjonalisty realizującego skomplikowane projekty, należy postawić na zestaw z bardzo wydajnym podzespołem o wartości 16 GB.

Procesor

Procesor to mózg komputera. Praca z grafiką wiąże się przetwarzaniem olbrzymiej ilości danych. Nie znaczy to jednak, że zawsze potrzebny będzie najlepszy komponent. W przypadku retuszu zdjęć, czy obróbki materiałów wideo wystarczy niskonapięciowy, czterordzeniowy model nowej generacji od Intela (i3, i5, i7) o taktowaniu bazowym na poziomie ok. 2000 MHz lub odpowiednik AMD Ryzen (np. 5 lub 7).

Nieco inaczej wygląda już sytuacja w przypadku wykonywania zaawansowanych zadań z motywami graficznymi 3D i projektowaniem w profesjonalnych środowiskach. Grafik wówczas potrzebuje już naprawdę mocnego procesora. Warto rozglądać się wśród wysokonapięciowych modeli wyposażonych w sześć, a nawet osiem rdzeni i taktowaniu w okolicach 4000 MHz.

Pamięć operacyjna

W parze z szybkim i niezawodnym procesorem musi iść odpowiednia ilość RAM. Dlaczego? To w niej przechowywane są aktualnie używane aplikacje oraz dane z nimi związane. To ona pozwala korzystać jednocześnie z wielu programów, przełączać się między nimi płynnie i bez zacięć. Praca z technologią 2D i obróbka zdjęć nie wymaga wyjątkowo dużej ilość pamięci operacyjnej. W większości przypadków powinno wystarczyć już nawet 8 GB, a 12 GB zapewni w pełni płynne korzystanie z komputera.

Silniejszego wsparcia operacyjnego wymaga laptop dla grafika tworzącego projekty 3D. W takim przypadku urządzenie powinno mieć zamontowane kości dające zapas 16 GB. Nie zastanawiaj się nad rodzajem RAM-u. Bezcelowe jest stawianie na obecnie przestarzałe już produkty DDR3. Bez wahania wybierz DDR4, które są najszybsze i najefektywniejsze.

Dysk twardy

Pojemność dysku, na którym można zapisywać dane, powinna być zależna od rodzaju Twojej pracy. Sam dobrze wiesz, jakie zadania wykonujesz i ile miejsca potrzebujesz do swobodnego przechowywania tworzonych plików. Jeśli są one duże, dobrze sprawdzi się połączenie dwóch dysków. Pierwszy HDD będzie służył do gromadzenia zasobów, drugi SDD warto uznać za systemowy. Dlaczego? Dyski SDD są dużo droższe, a jednocześnie występują w wariantach o mniejszych pojemnościach. Ich największym atutem jest cicha i bardzo szybka praca. Dlatego nadają się świetnie do postawienia Windowsa, bo gwarantują stabilne i niezacinające się środowisko. Pojemniejszy dysk HDD dedykuje się wtedy do zapisywania projektów.

Dodatkowe wyposażenie

Wymieniliśmy najważniejsze komponenty, na które należy zwrócić uwagę, wybierając stabilny i wydajny laptop dla grafika. Oczywiście są jeszcze inne elementy, nad którymi możesz się zastanowić. Nie odgrywają one już tak istotnej roli. Raczej wpływają na Twoją wygodę niż możliwość płynnego pracowania.

Jednym z nich jest bateria. Jeśli wykonujesz swoje zadania służbowe poza dostępnością do źródła zasilania, szukaj modelu wyposażonego w sprawny litowo-jonowy akumulator. Najlepsze zasobniki mocy umożliwią Ci aż 325 minut wydajnego korzystania z komputera bez używania przewodu elektrycznego. Jeżeli nie potrzebujesz mieć tak dużego zapasu energii, możesz wybrać ekonomiczniejszą wersję.

Rodzaje i ilość dostępnych portów też mogą mieć znaczenie. Pewnie podczas prezentowania efektów swojej działalności korzystasz z różnych projektorów lub monitorów. Będą zatem potrzebne wejścia VGA/D-Sub i HDMI. Każdy komputer powinien mieć kilka złączy USB. Najszybszy transfer danych umożliwiają warianty 3.0. Możliwość podłączenia sprzętu audio to już raczej standard, ale dobrze na wszelki wypadek to sprawdzić.

Podsumowanie

Każdy zawód wymaga dysponowania innym sprzętem. Laptop dla grafika musi mieć komponenty, które pozwolą przede wszystkim na:

  • wierne wyświetlanie tworzonych obrazów, realistyczne odwzorowanie kolorów;
  • projektowanie z zachowaniem olbrzymiej detaliczności i ostrych tekstur;
  • szybkie i stabilne przetwarzanie dużej ilości danych oraz korzystanie z kilku programów naraz.

 

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Znajdziesz w niej idealne modele przeznaczone dla tych, którzy pracują zarówno z technologią 2D, jak i bardziej zaawansowaną – 3D.

Hyperbook – Laptop dla grafika

Trzeba wybierać pod kątem specjalizacji i wykonywanych zadań. Niemniej można pokusić się o kilka ogólnych wskazówek.


Ocena: 4.20 (84%)
Na podstawie: 22 ocen
No Comments

Post A Comment