Dobra myszka dla gracza

Dobra myszka dla gracza

Dobra myszka dla gracza

Oferowane przez producentów sprzętu komputerowego myszki dla graczy różnią się nie tylko wizualnie od zwykłych urządzeń peryferyjnych, ale również technologią wykonania. Zostały one zaprojektowane w taki sposób, aby były jak najbardziej responsywne, dokładne i ergonomiczne. Posiadają także dodatkowe przyciski oraz czujniki, dzięki którym możesz maksymalnie wykorzystać potencjał swojej ulubionej gry. W dalszej części artykułu podpowiadamy, jaką myszkę najlepiej wybrać i czym należy kierować się przy jej zakupie. Przeczytaj koniecznie!

Ergonomiczność i wygoda

Miłośnicy gier chcą mieć urządzenie, którym wygodnie się manewruje, nie jest za duże, ani za małe i dobrze leży w dłoni. Przyciski powinny być tak rozmieszczone, aby z łatwością można było je kliknąć palcem, nie wykonując dodatkowego ruchu nadgarstkiem.  Najlepiej, aby myszka miała ergonomiczny kształt i była wykonana z antypoślizgowego, przyjaznego dla zdrowia tworzywa sztucznego, które nie powoduje pocenia lub wysuszenia skóry dłoni. Dodatkowo sprzęt powinien mieć stabilną konstrukcję, nie może się zacinać, a poszczególne elementy muszą być ze sobą dobrze spasowane.

Jeśli masz wątpliwości, czy myszka będzie pasowała do Twojej ręki, wybierz się do sklepu i przetestuj ją przed zakupem. Gracze w różny sposób trzymają urządzenie, dlatego z pewnością ten sam kształt obudowy, nie będzie odpowiadał wszystkim osobom. Popularne chwyty myszki to:

  • palm grip – cała wyciągnięta dłoń spoczywa na urządzeniu,
  • claw grip – opuszki palców i część dłoni dotykają myszki, przyjmując kształt szponu,
  • fingertip grip – końcówki palców dotykają urządzenia, a śródręcze spoczywa na blacie.

 

Jeśli nie chcesz lub nie możesz udać się do sklepu, to zmierz długość swojej dłoni, zaczynając od jej środka, do czubka palca środkowego. Dzięki temu będziesz wiedział, jakiej wielkości myszka będzie dla Ciebie odpowiednia.

Myszka dla leworęcznych

Proponowane przez dostawców urządzenia mogą mieć kształt uniwersalny lub być stworzone z myślą o graczach prawo- lub leworęcznych. Myszek komputerowych przeznaczonych dla drugiej z wymienionych grup jest znacznie mniej w sprzedaży, bo osób chcących nabyć taki sprzęt jest stosunkowo niewiele. Mają one specjalny kształt, który został tak wyprofilowany, aby urządzenie odpowiednio układało się w dłoni. Dedykowane pogrubienie na kciuk znajduje się po prawej, a nie lewej stronie. Podobnie rzecz wygląda z  przyciskami dodatkowymi, które mają zmienione położenie. Przeważnie dobre myszki zostały zaprojektowane w taki sposób, aby mogły służyć także graczom praworęcznym, choć oczywiście największy komfort zapewniają osobom trzymającym urządzenie w lewej dłoni.

Co to jest DPI?

W przypadku dobrej myszki do gry duże znaczenie ma parametr czułości DPI (z ang. dots per inch, czyli „plamka na cal”). Wskaźnik ten informuje, jaką odległość pokona kursor na ekranie po przesunięciu urządzenia o jeden cal na podłożu. Panuje powszechne przekonanie, że im wyższa wartość tego parametru, tym lepiej. Nie trzeba bowiem zbyt mocno ruszać nadgarstkiem, aby wywołać określoną reakcję. Wysokie DPI to z pewnością jedna z największych zalet myszy do gier, ale tak naprawdę nie jest to najlepsza wskazówka, czy urządzenie będzie dla Ciebie odpowiednie.

Podczas wirtualnych rozgrywek wymagających precyzji niekoniecznie będziesz chciał, aby mysz reagowała gwałtownie i szybko nawet na niewielki ruch ręką. Dlatego większość graczy używa urządzeń o częstotliwości od 500 do 1000 DPI, pomimo że na rynku dostępne są produkty o wyższych parametrach. Ponadto ważna jest również wartość innego wskaźnika – IPS (inches per second – cale na sekundę), informującego o maksymalnej prędkość, przy której mysz zachowuje swoją precyzję.

Z DPI powiązana jest także częstotliwość odświeżania, która określa, ile razy na sekundę komputer dostaje informacje o przesunięciu myszy. Im wyższy jest poziom tego wskaźnika, tym lepiej. Na przykład, przy częstotliwości odświeżania na poziomie 125Hz urządzenie informuje komputer o swoim położeniu raz na 8 milisekund.

Producenci sprzętu IT czasami oferują możliwość indywidualnego ustawienia DPI myszki za pomocą specjalnego przycisku. Dzięki temu gracze mogą dopasować czułość urządzenia do swoich indywidualnych potrzeb i rodzaju gry.

Myszka z kablem czy bezprzewodowa

Urządzenia bezprzewodowe zapewniają większą swobodę ruchów i operatywność, ponieważ żaden kabel nie plącze się w pobliżu dłoni. Jednak zdalne myszki dla graczy, szczególnie te z niższej półki cenowej mogą przesyłać sygnał z opóźnieniem, co oczywiście negatywie przełoży się na efektywność i jakość gry. Ponadto przy bezprzewodowych technologiach należy wziąć pod uwagę możliwość wyczerpania baterii lub akumulatorów i konieczność ich wymiany, co może się przydarzyć w najmniej oczekiwanym momencie. Jeśli więc chcesz mieć pewność, że myszka będzie działała prawidłowo, bez żadnych przeszkód i nie lubisz wydawać sporo pieniędzy na akcesoria, wybierz urządzenie z kablem.

Czujnik optyczny czy laserowy

Wybór pomiędzy sensorem optycznym a laserowym zależy głównie od Twojego budżetu. Jeśli możesz przeznaczyć większą sumę pieniędzy na zakup akcesoriów do gry, to wybierz drugie rozwiązanie. Myszka laserowa jest bardziej czuła i precyzyjna, a więc zapewni Ci większy komfort w trakcie gry. Możesz również zdecydować się na czujnik optyczny, ale w takim przypadku najlepiej kupić markowe urządzenie, znanego producenta.

Przyciski dodatkowe

Decydując się na zakup myszki, warto również zwrócić uwagę na liczbę i rozkład przycisków dodatkowych. Dzięki nadprogramowym włącznikom masz okazję, aby poprawić swoje osiągnięcia oraz czerpać większą przyjemność z gry. Przyciski te możesz zaprogramować i skonfigurować w taki sposób, aby jak najbardziej wykorzystać ich potencjał. Warto jednak pamiętać, że zbyt duża liczba włączników może wywołać efekt odwrotny od zamierzonego. Nieużywane klawisze nie tylko nie pomagają w grze, ale mogą wręcz  przeszkadzać i utrudniać przechodzenie kolejnych etapów.

Czym powinna wyróżniać się dobra myszka dla graczy?

Odpowiednio dobrana myszka sprawi, że nawet długie granie na komputerze nie będzie zbyt męczące, a po skończeniu rozgrywki nie będziesz odczuwał bólu w nadgarstkach lub palcach. Czym zatem powinno wyróżniać się tego rodzaju urządzenie peryferyjne? Przede wszystkim dobra myszka dla gracza to taka, która:

  • ma ergonomiczny kształt,
  • nie ślizga się w dłoni,
  • została wykonana z wysokiej jakości materiałów,
  • ma sensor laserowy, ewentualnie optyczny,
  • łączy się z komputerem za pomocą kabla,
  • ma odpowiednio wysoki poziom parametru DPI,
  • ma wbudowane przyciski dodatkowe.

 

Nie należy natomiast przywiązywać zbyt dużej wagi do takich właściwości jak: designerski wygląd (nie mylić z ergonomicznym kształtem), kolorowe podświetlenie czy zbyt duża liczba przycisków. Wszystkie dodatkowe „gadżety” kosztują, a mogą okazać się zupełnie nieprzydatne.

Podkładka pod myszkę

Wiele osób zastawia się, czy myszki dla graczy wymagają stosowania podkładki. Jest to bowiem dodatek, który czasami bywa bagatelizowany w trakcie kompletowania sprzętu gamingowego. Jednak ten niepozorny kawałek materiału odgrywa ważną rolę i nie można o nim zapominać. Podkładki wpływają na komfort grania, a także pomagają w szybkim i precyzyjnym operowaniu myszką. Wykonane są z różnego rodzaju tworzywa, najczęściej: tkaniny, plastiku, metalu lub szkła. Wielkość tego akcesorium należy dopasować do techniki grania oraz dostępnej przestrzeni na biurku.

Czy dobra myszka dla graczy to duży wydatek?

Odpowiedniej jakości myszka dla gracza nie musi być wcale droga. Producenci oferują różne modele urządzeń, w szerokim przedziale cenowym. Najtańsze myszki, które nadają się do dłuższej zabawy na komputerze, kosztują około 100 zł. Owszem, można kupić nawet tańszy sprzęt, ale raczej nie posłuży on zbyt długo i wkrótce będziesz musiał go wymienić na nowy egzemplarz.

Z niższej półki cenowej warto zwrócić uwagę m.in. na HyperX Pulsefire Core, iBox Aurora A-3, Trust GXT 180 Kusan czy Hyperbook G51. Są to solidne urządzenia o mocnej konstrukcji i ergonomicznej budowie, za które zapłacisz około 100 zł. Z pewnością spełnią one oczekiwania tych graczy, którzy szukają przede wszystkim prostych, ale jednocześnie niezawodnych sprzętów.

Jeśli jednak dysponujesz nieco bardziej zasobnym portfelem, rozważ zakup myszki o lepszych parametrach. Za około 200 zł możesz stać się szczęśliwym posiadaczem takich urządzeń jak: SPC Gear LIX Plus, Corsair M55 RGB PRO, Logitech G402 Hyperion Fury lub SteelSeries Rival 310. W zamian za wydane pieniądze otrzymasz naprawdę wysokiej jakości sprzęt, którego nie powstydziliby się nawet zawodowi gracze.

Myszki gamingowe powyżej 300 zł

Za najdroższe myszki dla graczy trzeba zapłacić powyżej 300 zł. Jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji zastanów się dobrze, czy rzeczywiście warto wydawać tyle pieniędzy i czy w pełni wykorzystasz możliwości, jakie oferują te urządzenia. Z popularnych modeli z najwyższej półki cenowej warto zwrócić uwagę na: HyperX Pulsefire Raid, Corsair Nightsword RGB, SteelSeries Rival 710 oraz Razer DeathAdder V2. Są to absolutnie topowe sprzęty, bardzo czułe, o wysokim wskaźniku DPI, które zostały wyposażone w dodatkowe funkcje oraz elementy, np. wyświetlacz OLED czy większą liczbę programowalnych przycisków. Myszki te dedykowane są przede wszystkim profesjonalistom, zajmującym się e-sportem lub bardzo wymagającym amatorom, którzy oczekują od producentów nieszablonowych rozwiązań technologicznych.

Co warto kupić?

Jeśli grasz amatorsko – w zaciszu domowym, to lepiej wybierz model w średniej cenie, ale o wysokim standardzie wykonania. Drogie myszki z reguły mają rozmaite funkcje oraz przyciski, z których część może okazać się zupełnie niepotrzebna. Przede wszystkim zwróć uwagę na ergonomię, jakość sprzętu, renomę producenta oraz własne, indywidualne potrzeby. Dobrej klasy urządzenie możesz kupić już za cenę mieszczącą się w przedziale od 100 do 200 zł. Sprawdź, jakie parametry mają konkretne, wybrane przez Ciebie myszki, dokonaj właściwego zakupu i ciesz się z nowego sprzętu do gry!


Ocena: 4.25 (85%)
Na podstawie: 27 ocen
No Comments

Post A Comment

EnglishFrançaisDeutschPolskiУкраїнська