Dobra klawiatura dla gracza

Dobra klawiatura dla gracza

Dobra klawiatura dla gracza

Dostępne na rynku klawiatury dla graczy to coś więcej niż tylko urządzenia peryferyjne z efektownym oświetleniem. Dzięki dedykowanym funkcjom możesz zwiększyć wrażenia z wirtualnej rozgrywki niezależnie od tego, czy oczekujesz wygody, lepszej wydajności lub niezawodności. Zapoznaj się z dalszą częścią artykułu i sprawdź, jak wybrać dobrą klawiaturę i jakie model są obecnie na topie!

Rodzaje klawiatur dla graczy

Miłośnicy gier mają bardzo szerokie możliwości w zakresie wyboru optymalnych urządzeń peryferyjnych. W zależności od potrzeb i oczekiwań mogą oni kupić klawiaturę:

  • mechaniczną,
  • membranową,
  • hybrydową.

 

Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety oraz wady. Dlatego przed zakupem zastanów się, czego tak naprawdę oczekujesz od sprzętu i na jakich funkcjach zależy Ci najbardziej.

Klawiatura mechaniczna

Dużym zainteresowaniem wśród graczy cieszą się klawiatury mechaniczne, które są szybsze i trwalsze niż ich standardowe odpowiedniki. Można je łatwo skonfigurować, utrzymać w czystości, a nawet naprawić, ponieważ każdy przycisk da się w razie potrzeby wymienić. Podczas gry na komputerze liczą się przede wszystkim indywidualne umiejętności zawodników, ale szybkość reakcji przełączników może mieć niekiedy kluczowe znaczenie, szczególnie w „zręcznościówkach”. Popularne „mechaniki” słyną z tego, że rejestrują kliknięcie szybciej niż innego rodzaju peryferia. Mają również wyższą zdolność do rejestrowania wciśnięcia kilku klawiszy jednocześnie lub w niewielkich odstępach czasu.

W jaki sposób działa ten typ klawiatury? Każdy przycisk ma pod spodem przełącznik, a więc oddzielny mechanizm, w skład którego wchodzi m.in. sprężynka, tłoczek i druciki. Po częściowym wciśnięciu klawisza następuje połączenie ze sobą metalowych części, które zamykają obwód elektryczny i wysyłają do komputera sygnał o podjętej przez użytkownika reakcji. Zasada działania poszczególnych rodzajów przełączników jest podobna, ale różnią się one między sobą właściwościami: siłą nacisku, progiem aktywacji czy charakterystyką pracy.

Przełączniki w klawiaturze

Najpopularniejsze obecnie switche to bez wątpienia Cherry MX, które dostępne są w kilku podstawowych wariantach (kolorach):

  • Red – najczęściej stosowane mechanizmy, działające w sposób liniowy, o najmniejszej, wynoszącej 45 g, sile nacisku,
  • Blue – wyróżnia je bardzo wyraźny i wyczuwalny moment aktywacji, są przy tym dosyć głośne,
  • Brown – rozwiązanie pośrednie i uniwersalne, łączy w sobie zalety przełączników „czerwonych” oraz „niebieskich”.

 

W klawiaturach mechanicznych można również spotkać mechanizmy produkowane przez chińską firmę Kailh. Do niedawna były one uważane, za gorszej jakości zamienniki Cherry MX. Obecnie jednak pogląd ten ulega zmianie, ponieważ azjatyckie przełączniki często nie ustępują jakością niemieckim odpowiednikom. Ponadto ich niska cena wpływa korzystnie na końcowy koszt produkcji klawiatury.

Pomimo istotnych zalet: szybki czas reakcji, niewielka siła nacisku potrzebna do jej wywołania, korzystanie z mechaników nie jest jednak pozbawione wad. Specjalna konstrukcja sprawia, że podczas wciskania klawiszy słychać dosyć głośny dźwięk, co może przeszkadzać niektórym graczom. Ponadto niekiedy barierą dla miłośników komputerowej rozrywki może być cena, która w zależności od modelu urządzenia waha się najczęściej od kilkuset do nawet 1000 zł.

Klawiatura membranowa

Miłośnicy gier mogą również zaopatrzyć się w klawiaturę membranową. Główną zaletą tego sprzętu jest cena, odporność na zabrudzenia oraz cicha praca, co szczególnie docenią osoby, które lubią czasami „zarwać nockę”, aby pograć trochę na komputerze. Urządzenia te działają w oparciu o membrany, które umieszczone zostały pod przyciskami.  Po wciśnięciu klawisza wytwarzany jest nacisk na podkładkę i przez obwód elektryczny dociera sygnał do komputera. Wadą tej technologii jest mniejsza trwałość urządzenia oraz słabe sprzężenia zwrotne przycisków, przez co większość osób ma trudności z pisaniem na takiej klawiaturze.

Klawiatura hybrydowa

Jest to rozwiązanie uniwersalne, pośrednie pomiędzy klawiaturą mechaniczną a membranową, łączące zalety obu tych urządzeń. Gracz może zatem oczekiwać cichej pracy w połączeniu z szybką interakcją, trwałością oraz dokładnością. W hybrydach stosuje się specjalne przełączniki, których konstrukcja opiera się na zmodyfikowanej technologii stosowanej w klawiaturach mechanicznych. Tego rodzaju sprzęt potrafi całkiem sporo kosztować, ale użytkownik w zamian otrzymuje niezawodne i ergonomiczne akcesorium.

Kabel czy połączenie bezprzewodowe

Zdecydowanie lepiej jest wybrać połączenie klawiatury z PC-etem za pomocą kabla. Dzięki temu masz pewność, że po kliknięciu klawisza, Twoja reakcja zostanie natychmiast odczytana przez komputer. Większość urządzeń ze złączem USB 2.0 zapewnia szybki przesył danych o częstotliwości 1000 Hz, a więc co 1 ms. Ponadto przewód w klawiaturze, która stoi najczęściej na biurku, nie przeszkadza tak bardzo, jak w ruchomej myszce. Kupując sprzęt, należy sprawdzić, czy kabel zakończony jest rzeczywiście wtyczką 2.0. W niektórych modelach mogą bowiem jeszcze występować nieco przestarzałe wejścia PS/2.

Układ klawiatury: amerykański czy angielski

Wiele osób może sobie nawet nie zdawać sprawy, że w sprzedaży dostępne są dwa układy klawiatury: amerykański oraz angielski. Różnią się one miedzy sobą położeniem niektórych klawiszy. Na przykład w klawiaturze amerykańskiej lewy Shift ma podłużny kształt, a przycisk back-slash występuje bezpośrednio nad enterem. Rozkład i wielkość klawiszy ma z pewnością duży wpływ na komfort i efektywność pracy na komputerze. W większy przycisk jest po prostu łatwiej trafić palcem. Dlatego bardziej przyjazny graczom wydaje się układ klawiatury amerykańskiej, choć producenci coraz częściej modyfikują „anglika”, zamieniając krótki Shift na podłużny.

Jakie właściwości powinna mieć dobra klawiatura dla graczy?

Po czym poznać, że klawiatura dla gracza będzie dobra i niezawodna? Z pewnością istotny będzie kształt, wielkość urządzenia, rodzaj klawiszy oraz podświetlenia. Warto jednak szczególną uwagę zwrócić na dostępne funkcje, takie jak:

  • anti-ghosting,
  • tryb gaming,
  • nagrywanie makr,
  • programowanie klawiszy.

 

Przydatnym dla graczy rozwiązaniem jest szczególnie anti-ghosting, który umożliwia wciśnięcie i zarejestrowanie kilku klawiszy jednocześnie bez blokowania klawiatury. Funkcja ta jest już standardem w większości oferowanych na rynku urządzeń. Z kolei włączenie trybu gaming zabezpiecza użytkownika przed niepożądanym włączeniem niektórych klawiszy, np. „Windows”.

Czasami klawiatury do gier mają dodatkowe przyciski przeznaczone specjalnie do nagrywania makr. Funkcja ta umożliwia zapisanie całej sekwencji zdarzeń, dzięki czemu możliwa jest aktywacja kilku ruchów lub zdolności za pomocą jednego kliknięcia. Zaprogramowane klawisze umożliwiają natychmiastowy dostęp do skrótów, multimediów oraz specjalnych akcji.

Ergonomia, czyli wygoda użytkowania

Planując zakup klawiatury, należy zwrócić również uwagę na wygodę użytkowania. Granie na komputerze zajmuje zwykle dużo czasu, dlatego urządzenie powinno zapewnić maksymalny komfort, aby po skończonej rozrywce nie bolały ręce. Istotny jest w tym przypadku układ przycisków na klawiaturze oraz jej kąt nachylenia. Warto także zadbać o specjalne podkładki, najlepiej wykonane z miękkiego materiału, na których spoczywać będą nadgarstki. Rozmiar akcesoriów dla graczy powinien również uwzględniać wielkości posiadanego biurka. Cały sprzęt komputerowy potrafi zając sporo miejsca, dlatego warto wcześniej wszystko zaplanować, aby pomieścić potrzebne urządzenia.

Ile kosztuje dobra klawiatura dla gracza?

Ceny klawiatur są naprawdę różne i mogą wynosić od niecałych 100 do prawie 1000 zł. Wiele zależy od rodzaju urządzenia, marki oraz dostępnych funkcji. Chociaż prawdą jest, że „dostajesz to,  za co płacisz”, a więc im lepsza jakość, tym wyższa cena, nie daj się zwieść marketingowym sztuczkom. Klawiatura za 150 zł może działać równie dobrze, jak ta, która kosztuje dwa razy więcej. Nie należy jednak przesadzać w drugą stronę i skupiać się jedynie na najtańszych modelach. Pamiętaj, że nabywając dobrej jakości, wydajny sprzęt, przetrwa on z pewnością dłużej niż kiepski odpowiednik.

Najtańsze klawiatury do gry

Jeśli na sprzęt planujesz przeznaczyć jak najmniej pieniędzy, możesz wybrać klawiaturę dla graczy, której cena nie przekracza nawet 100 zł. Spośród dostępnych modeli warte polecenia są m.in. Tracer GameZone HellWay, A4 Tech Bloody B120 czy Genesis Rhod 400 RGB. Są to urządzenia, które z pewnością mają ograniczoną żywotność, dlatego musisz liczyć się z koniecznością wymiany klawiatury po stosunkowo krótkim czasie.

Klawiatury dla graczy do 500 zł

Za kilkaset złotych można już kupić naprawdę dobrej jakości sprzęt, który posłuży przez co najmniej kilka lat. Klawiatury te mają dodatkowe funkcje i rozwiązania, które znacznie poprawiają komfort grania. Użytkownicy mogą również liczyć na takie dodatki jak: ergonomiczne podpórki pod nadgarstki czy pokrętło regulacji głośności. Dobre modele z tego przedziału cenowego to: Sharkoon Skiller Mech SGK3, A4Tech Bloody B975, Genesis RX85, Logitech G213 Prodigy.

Klawiatury powyżej 500 zł

Cena najdroższych urządzeń może dochodzić nawet do 1000 zł. Tego rodzaju klawiatury zostały wyposażone w najbardziej zaawansowane funkcje oraz liczne dodatki, które pozwalają na czerpanie jeszcze większej radości z gry. Miłośnicy wirtualnych rozgrywek mogą kupić w tym segmencie cenowym m.in. takie cuda jak: Corsair K95 RGB Platinum, Logitech G915, Razer Huntsman Elite, Corsair Gaming K70 RGB MK.2 czy HyperX Alloy Elite. Oczywiście decyzja zależy od indywidualnych predyspozycji i potrzeb gracza.

Podsumowanie

Jeśli często korzystasz z komputera, warto zainwestować w odpowiedniej jakości akcesoria. Dobra klawiatura oraz myszka to podstawa, aby bez większych przeszkód pokonywać kolejne etapy w grze. Rób przemyślane zakupy i nie wybieraj produktów pod wpływem emocji. Nie stawiaj też na najtańsze odpowiedniki. Pamiętaj, że za niską ceną najczęściej kryje wątpliwa jakość sprzętu.


Ocena: 4.29 (85.8%)
Na podstawie: 31 ocen
No Comments

Post A Comment

EnglishFrançaisDeutschPolskiУкраїнська